Koçluk Nedir Ne Değildir ?

Bir işi tutkuyla beraber, çok fazla istediğinizde, yaptığınız her iş size hizmet eder, engellerle dolu olsa bile. Unutmayın her sorun bir fırsattır. Çoğu zaman kişiler karşılarına çıkan en ufak engelde pes etme ve kendinde olan gücü kaybetme yanılgısına düşerler.Koçluk ,bireysel koçluk ve kurumsal koçluk olmak üzere ayrılabilir.Öğrenci koçluğu,kariyer koçluğu,anne-baba koçluğu gibi alanlarda NLP‘den destek alınabilir.

Paulho Coelho’ nun bir sözü vardır ‘’ Gideceğin yoldan eminsen, engeller ‘dinlenme noktan’ olmaktan öteye gidemez.’’ Önünüze çıkan her zorluğun üstesinden gelmek zorunda değilsiniz. Bazen geri çekilip, buna ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamanız  gerekir Yorulup dinlendiğiniz noktada bırakın birileri size yardım etsin. Burada ihtiyacınız olan tek şey değişimi başlatmak…

Eğer kişi, kendi hayatına dair bir değişim projesi başlatmak istiyorsa, zorlu bir yolculuğa çıkmaya hazır olmalıdır. Değişim başladığında kişi kendi kendine yetmez. Bu yolculuğunda profesyonel rehberlik veya koçluk hizmeti almalıdır.

Bu bir terapi süreci değil; Koç ile koçluk alan kişi arasında kurulan uyum ve ahengin zamanla doğru sorular sorarak  derinleşmesi ve koçun karşısındaki kişinin  frekansını yakalamasıyla geleceğe dair planların yapıldığı bireye özgü bir süreçtir. Bireye özgüdür çünkü ‘’Hedeflerimiz, parmak izlerimiz kadar bize özgüdür.’’

Balık Tutup Vermek mi, Balık Tutmayı Öğretmek mi? 

Koçun görevi, herhangi bir problem karşısında var olan ama farkında olmadığımız seçenekleri bulmamıza, kişinin engeli tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olmaktır. Zihnimizdeki tıkanıklığı gidermenin öncelikli yolu iç engellerimizi aşmaktan geçer. ‘’Potansiyel- Engel= Performans’’

İnsan eksik alanlara odaklanmak yerine kendi içinde olan ve başarısını etkileyen faktörlerin nasıl çalıştığını öğrenerek, kendi güçlü yönlerini keşfeder ve neler yapabileceğini fark eder. Günün sonunda  başarısını kendi denetimine alarak direksiyondaki kişi kendisi olur.

Profesyonel Koç

Kesinlikle yargılama ve tavsiyeye yer vermeden,  arkadaşlarından farklı olarak kişiye ne yapması gerektiğini ya da nasıl yapması gerektiğini söylemez.Problemlerin çözülmesi veya geliştirilmesi gereken faktörler konusunda neler yapılması gerektiğini hazır olarak sunan değil, doğru ve güçlü sorular soran yol arkadaşı olarak sürece dahil olur.  Danışanın alışmış olduğu düşünce yapısını zorlayan, farklı bakış açıları yakalamasını ve davranışsal becerilerini geliştirmesini sağlayan yol arkadaşıdır. Balık tutup vermek değil, balık tutmayı öğretmektir amacı.

Koçluk; soru sorma sanatıdır.

Kişiye kendisini sorgulamayı ve geliştirmeyi öğretir. Çünkü tüm bunları nasıl yapması gerektiğini ve hangi adımları atacağını en iyi kişi kendi bilir. Koç danışanın sorularının yanıtlarını bilmez ancak bu yanıtları bulmasını sağlayacak doğru soruları sorar. ‘’ Bunu neden yapmadın?’’ sorusunun değil ‘’ Seni bunu yapmaktan alıkoyan neydi?’’ sorusunun cevabıdır koçun aradığı.

Koçluk,bireysel,koçluk,kurumsal koçluk,öğrenci koçluğu,ebeveyn koçluğu,yaşam koçluğu,Ebeveyn Koçluğu NLP,Enneagram,Koçluk eğitimi,Koçluk sistemi gibi konularda https://www.yasamboyukocluk.com/blog takip edebilirsiniz.